Serigrafi Baskı Firmaları

Serigrafi Baskı Firmaları endüstri sektöründe en çok  kullanılan baskı tekniklerinden biridir. İmalatını yaptığınız herhangi bir ürün için markalama söz konusu olduğunda serigrafi baskıyı mutlaka düşünmeniz gerekir. Mesela imal ettiğiniz bir uzaktan kumanda üzerinde mutlaka rakamlar ve semboller olması gerekiyor. Bu gibi durumlarda serigrafi baskı yöntemi kullanılır. Evlerde kullandığımız daha birçok ev aletlerini düşünelim mesela, bir ütü üzerinde markası ve ısı ayar düğmesi üzerinde ısı değerleri ve çeşitli yerlerindeki yazılar hep serigrafi baskı yöntemi ile basılır. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, otomobillerde ufak parçalar üzerinde hemen hemen serigrafi baskı yapılmayan hiçbir ürün yok gibidir. Yine elektrik elektronik sanayisinde kullanılan her parça üzerinde serigrafi baskı mutlaka vardır.

Peki serigrafi baskı nasıl yapılıyor, kısaca bundan bahsedelim. Rakamlar veya semboller ilk önce basılacak yüzeye uygun olarak bilgisayar ortamında hazırlanır.  Hazırlanan bu görüntüden film çıkış dediğimiz rakamlar ve sembollerin siyah, geri kalan kısımların şeffaf olduğu asetat cinsinden bir film çıkış alınır. Daha sonrada serigrafi baskı kalıbı ışığa hassas-duyarlı hale getirecek emisyon ile kaplanır. Serigrafi baskı kalıbında kullanılan ipek benzeri bir kumaş vardır, bu özel dokunmuş kumaş bizim serigrafi baskı kalıbın temelini oluşturur. Bu film ile serigrafi baskı kalıbı hazırlanır. Serigrafi baskı kalıbı hazırlarken tabi çok teknik detaylara girmiyorum. Sonuçta kalıp hazırlandığında rakam ve yazıların olduğu yerler açık, geri kalan yerler ise kapalıdır. Kalıp üzerine serigrafi baskı mürekkebi dökülüp rakle vasıtası ile çekildiğinde açık olan yerlerden mürekkep geçer, kapalı olan yerlerden ise mürekkep geçmez. Böylece serigrafi baskı kalıbı altına koyduğumuz malzeme üzerine mürekkebi aktarmış oluruz.  Böylece serigrafi baskı işlemi tamamlanmış olur. Tabi burada kullanılan mürekkep baskı yapacağımız malzemeye uygun olarak seçilmeli ve baskıdan sonra kullanıldıkça yüzeyden çıkmaması gerekiyor. Buna göre serigrafi baskı mürekkebini seçmemiz gerekiyor.

Serigrafi baskı yöntemi kullanılan alanları saymaya kalksak hemen hemen bütün sektörleri buraya yazmamız gerekebilir. Elektrik elektronik sektöründe, plastik enjeksiyon ürünlerinde, otomotiv ve beyaz eşya, küçük ev aletleri, gıda, tekstil, kozmetik, cam sanayinde ve daha birçok sektörde serigrafi baskı kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba
(0533) 733 61 72