Serigrafi Baskı

Serigrafi Baskı

Serigrafi Baskı

Teknik özelliklere sahip baskı makinaları sayesinde birbirinden güzel modeller bir baskı çeşitleri ortaya çıkıyor. Geçmişten günümüze gelen ipek baskı baskı hiç eskimeyen bir özelliğe sahiptir. Günümüzde bu baskı tekniği yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Tekstil sanayisinde, grafik tasarımında ve Baskı resim uygulamalarından tercih edilir.

Serigrafi baskı rakle olarak adlandırılan sert plastik ile boyanın boya eleğinden geçirilerek üzerinde işlem gerçekleştirilecek ürün üzerine yapılan baskı tekniğidir. Bu baskı tekniği daha çok polyester ya da İpek dokuma üzerine mürekkep boya ile geçirilir. Serigrafi baskı diğer baskı tekniklerinden farklı olarak tahta, taş, porselen, kumaş, metal ürünlere uygun olmasıdır. Aynı şekilde istenilen ebatta ve büyüklükteki baskılarda ipek baskı baskı tekniği ile rahatlıkla kullanılabilir.

Serigrafi Baskı Nasıl Uygulanır?

Siri ve baskı işlemi gerçekleştirmek için 4 temel adımı takip etmek gerekir. Öncelikle ilk sırada pozlama, sonra yıkama, boya koyma ve son aşamada ise ragle işlemi gerçekleşir. Bu aşamalardan sonra kullanılacak malzeme üzerine ipek baskı baskı işlemi gerçekleşir. Serigraf baskı verimli bir şekilde yapabilmek için en temel malzemeler çerçeve boya, ragle, kullanılacak ürün ve en önemlisi de sudur.

Belirlemiş olduğumuz baskı işleminin uygulanacağı ürünün uygun bir zemine serin. Kullanılacak malzemenin özelliğine uygun olarak boyanın alt tarafa geçmemesi için sıvı geçirmeyen malzemeler kullanmak gerekir.

Bunun dışında eğer baskı uygulayacağınız malzeme ahşap ise öncelikle ahşap yüzeyi zımpara ile temizlenmesi gerekir. Kullanılacak boyayı rakle denilen çerçevenin yüzeyine bolca sürmek gerekir. Boya malzemeli etrafına bulaşmışsa temizlemek gerekir. Ardından kullanılacak malzemenin yüzeyini baskının geçtiğinden emin olduktan sonra rakle aşağı çekilir ve baskı işlemi tamamlanmış olur.

Serigrafi Baskı Nerede Kullanılır?

Serigrafi baskı köklü bir geçmişe sahip olmakla beraber günümüzde ve yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Bu nedenle en çok kullanılan alanlardan birisi tekstil sanayisidir. Kumaşlar üzerine uygun baskı işlemleri yapılarak ürünler daha dikkat çekici hale getirilir. Bunun dışında grafik sanatlarında ve reklam malzemelerinde de ipek baskı baskı tercih edilir.

Özellik ve özendirme ürünler de ipek baskı baskı zengin çeşitliliği ile kullanılır. Serigrafi baskı kullanım alanlarına bağlı olarak şablon baskı, İpek baskı ya da elek baskı gibi isimler de alır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber baskı yerini artık dijital baskılara bırakıyor. Fakat ipek baskı baskı dijital baskıya oranla daha dayanıklı ve kaliteli bir kullanım sağlıyor.

Serigrafi Baskı Tekniğinin Avantajları

İpek baskı baskı diğer baskı çeşitlerine oranla daha çok avantaja sahip bulunuyor. Diğer baskılara göre ipek baskı baskının en önemli avantajı kalıcılık sağlaması ve kullanılan baskılarda doğal eserlerin üretilmesi mümkündür. Baskı sayısı oldukça fazladır ve tek bir baskı için bile kolay bir şekilde kalıp hazırlanabiliyor. Maliyet olarak oldukça uygun fiyata yapılabiliyor. İsteğe bağlı olarak tek bir kalıp ile birçok baskı işlemi gerçekleşebilir. Serigrafi baskı da boya çeşitliliği oldukça zengindir.

Serigrafi Baskı İle Hangi Ürünler Hazırlanır

Serigrafi baskının geçmişine baktığımız zaman 1000 yıldan fazla bir süredir yaygın bir şekilde ve çok geniş bir sahada kullanılıyor. Serigrafi baskı tekniği ile bez çanta ve keseler, alışveriş ve boyama çantaları, sırt çantası, portföy ve el çantaları, postacı çantası gibi çanta çeşitleri hazırlanır. Serigrafi baskı yapılan özel gün hediyeleri de bulunur. Bunun dışında bu baskı tekniği tişörtler, kalemlikler ve defterler üzerinde de görülür. Özellikle son zamanlarda dağıtılan promosyon çantalar üzerinde serigrafi baskı tekniğine rastlamak mümkündür.

Serigrafi Baskı Gereçleri Nelerdir?

Serigrafi baskı tekniği başarılı bir şekilde tamamlamak için uygun araç ve gereçleri kullanmak gerekir. Baskı için gerekli olan tüm malzemeler tamamlandıktan sonra yaşanabilecek sorunlar en az seviyeye indirilir.

Elek Dokumalar

Elek dokuma diğer adıyla gazeler üç gruba ayrılır. İpek dokuma, daha çok orta boy baskılarda kullanılan bir üründür. İpek malzemesinden yapılır bu nedenle oldukça esnektir. Sentetik dokuma, mürekkep geçirgenliği fazla olan bu ürün plastikten elde edilir. Dayanıklı olmasından dolayı uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir ve sentetik dokuma kimyasal maddelere karşı oldukça dirençlidir. Metal dokuma, esnek olmayan bir özellik gösterdiğinden dolayı kolay bir şekilde kırılabilir. Bronz ya da paslanmayan Çelik teller dokunarak hazırlanır.

Çerçeveler

Tercih edilen dokuma uygun ahşap ya da metal çerçeveye geçirilerek işleme başlanır. Ahşap çerçeveler oldukça kullanışlı ve hafif ürünlerdir. Fakat ahşap çerçeveler nem ve sıcaklık karşısında çabuk deforme olma özelliğine sahiptir. Eğer ahşap çerçeve kullanılacaksa da çam tahtası daha sağlam ve dayanıklıdır. Metal çerçeveler ise alüminyum ya da boyalı demir borulardan elde edilir. Metal çerçevelerin en önemli dezavantajı paslanabilir. Böyle durumlarda dokuma zarar verebilir.

Rakle

Rakle diğer ismi ile sıyırıcı deliklerden baskı yapılacak malzeme üzerine geçmesini sağlayan araçtır. Rakle için daha çok kauçuk malzeme tercih edilir. Bunun dışında ağaç ya da Çelik rakle de kullanılır. Rakle seçimini baskı malzemesinin özelliğine, tercih edilen mürekkebe ve motifin yüzeye ne derece yayılacağına ve yine modelin özelliğine uygun yapmak gerekir.

İnceltici

Serigrafi baskı olmazsa olmazı olan mürekkebi yapışkanlığını azaltmak amacıyla inceltici kullanılır. İnceltici kullanılarak hazırlanan mürekkepler ipek dokudan yani gözeneklerden daha hızlı bir şekilde geçer. Boya inceltilmesi ile en çok kullanılan madde terebentin maddesidir.

Serigrafi Baskı Fiyatları

Serigrafi baskı fiyatları tercih edilen modeli özelliğine bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Ayrıca kullanılan ürünlerin kalitesi arttıkça ürün fiyatı da artış gösteriyor. Serigrafi baskı uygulanmasının üzerinde gerçekleşeceği ürünün niteliği de fiyatlarının belirlenmesinde etken bir özelliktir. Kullanılacak renk sayısı da fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Serigrafi Baskı Tarihçesi

Serigrafi baskı tekniği çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır. Bu baskı çeşidi her türlü malzeme üzerine pratik bir şekilde uygulanabilir. Serigrafi baskı ilk olarak kumaş üzerine Japonya ve Çin gibi ülkelerde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan bu baskı tekniği günümüzde bir sanat dalı olarak faaliyetini sürdürüyor. Serigrafi baskı tekniği için insanlar ilk dönemlerde daha çok ağaç yapraklarını keserek baskı tekniğini gerçekleştirmişlerdir.

Zaman içerisinde bu baskı tekniği teknolojinin gelişmesine paralel bir şekilde gelişme göstererek varlığını sürdürmüştür. Serigrafi baskı çeşidinin gelişmesinde birçok medeniyetin katkısı bulunur. Günümüzde de pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılan serigrafi baskı hala popülerliğini koruyor. Sizlerde yıllardır eskimeyen serigrafi baskı konusunda firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Serigrafi Baskı Örnekleri

Serigrafi Baskı Videosu

 Neden Bizi Seçmelisiniz ?

 
  • Serigrafi baskıda ondokuz yıllık tecrübeye sahibiz.
  • Tecrübeli personelimizle hizmetinizdeyiz.
  • İlk önce müşteri memnuniyetini sağlamayı hedefliyoruz.
  • Makine parkurumuz ile her türlü baskıyı yapabilmekteyiz.
  • Serigrafi baskı konusunda kendimizi geliştirmek hedefimizdir.

Serigrafi ondokuz yıllık birikimimizle yaptığımız en iyi işlerden biridir. Bu baskı tekniği ile düz veya yuvarlak zeminli yüzeylere baskı yapabilmekteyiz. Yerine göre UV veya solvent mürekkepler kullanarak serigrafi yapmaktayız. Serigrafi reklam tekniği ile başta boya imalatçılarına boya renk kartelası yapıyoruz. Daha sonra ; opak-şeffaf pvc üzerine  firmanızı tanıtıcı etiketler, camlara içeriden yapıştırılıp dışarıdan okunan magaza etiketleri, makine imalatçılarının kullandığı metal etiketler, daha çok elektrik eloktronik sanayisinde kullanılan leksan etiketler, ofset baskısı yapılmış işlere uygulanan kısmi lak, emboss lak ve efekt lak uygulamaları serigraf tekniği ile yapılmaktadır.Bunun haricinde cam, ahşap veya metal malzemeler üzerine de serigraf yapmaktayız.  Bunların hepsi yıllarını serigrafi baskıya vermiş uzman kadromuz tarafından titizlikle yapılmaktadır. Biz serigrafhttps://www.matbaa.info/tampon-baski baskıyı ve tampon baskı seviyoruz ve bu işi geliştirmek ve dahada ileri götürmek istiyoruz…

Open chat
Merhaba
(0533) 733 61 72