Kalem Baskısı

Kalem Baskısı

Kâğıt üzerine yazmak için ve çizmek için kullanılan bir araçtır. Genellikle karbonla karıştırılmış kilden üretilmiştir. Yazarlar için çok kullanılan bir gereçtir. 18.yüzyıldan beri hayatımızın içinde olan kalemin bir sürü çeşitleri vardır. Promosyon olarak reklam amaçlı çok kullanılan bir üründür. Kullanım amacına göre birçok şekil, renk, biçim ve türde kalem çeşidi vardır. Tarihe bakıldığında antik mısırlılar ve Romalılar tarafından ilk olarak kullanılmaya başlamıştır. 1500 yıllarında Borroedale kilisesinde ilk taslakları kullanılmaya başlamıştır. İlk kullanıldığı yıllarda koyunları işaretlemek için kullanılıyordu. Dünya geneline bakıldığında yıllık 14 milyon üzerinde kalem tüketimi olduğu bilinmektedir.

Kalem Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Grafit olarak kullanılmaya başlayan kalemler zamanla kalem halini almıştır. Etrafına ahşap sarılarak zararsız hale getirilmiştir. Grafit normalde zehirli bir madde iken etrafına sarılan ahşap malzemelerle bu zararlı halinden kurtulunmuştur. İtalyan çift Simonio ve Lyndiana Bernacotti tarafından tasarım geliştirilmeye başlanmıştır. 1795 yılında killerle birlikte grafitler birbirlerine karıştırılarak fırına verilip çubuk kalemler oluşturulmuştur. Amerikan devrimi olana kadar kalemler Avrupadan ithal edilmekte idi. Daha sonra William Munroe tarafından ilk ahşap kalemlerin yapıldığı söylense de 1821 yılında kurulan kalem fabrikası ile metotlar çeşitli değişikliklere uğramıştır. Patentini alarak kalem imalatını ilk olarak Ebenhard Faber yapmıştır. 19.yüzyılın bitmesine doğru kalem kullanımı çok fazla artmıştır. Kalemlerin imalatında Kızıl Sedir ağacı kullanılmıştır. Daha sonra bu ağacın azalması ile mekanik sistem kalemler devreye girmiştir.

Kalem Çeşitleri

Kurşun kalem, mekanik kurşun kalem, mekanik kurşun kalem, tükenmez kalem, dolma kalem, jel kalem, fosforlu kalem ve yazı tahtası kalemi olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Tüm bu çeşitler üzerine baskı uygulaması yapılmaktadır. Genelde promosyon olarak yapılan kalemlerde firma logo ya da reklam yazıları baskıları yapılmaktadır. Duygu ve düşünceleri anlatmak için asırlar öncesinde kemik ve metal aksam uçları kullanılmakta idi. Zamanla bunların yerini mürekkepli kalemler almıştır. Dolma kalemler ve pilot kalemler teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza girmiştir. Kalem yerine modern zamanlarda farklı materyaller hayatımıza girse de okuma yazmaya başladığımız ilk andan, çocukluk yıllarından itibaren kalemler günlük yaşantı içerisinde yer almıştır. Eğitim ve öğretim hayatı ile iş yaşamı içerisinde kalem çok fazla şekilde yer almaktadır. Kullanım alanlarına göre birçok çeşidi bulunan kalemler hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

Baskılı Kurşun Kalem

Özellikle okul ya da iş hayatında en çok kullanılan kalem çeşididir. Silinebiliyor olması açısından önemli bir yere sahiptir. İlk kullanılan kalem olarak kurşun kalemi söyleyebiliriz. Küçük yaşlardan itibaren çizme, boyama, yazma işleri için kullanılır. Okullar ya da işyerleri logolarını kalemler üzerine bastırırlar. Logolar genelde en uç kısmına ya da orta kısmına basılır. Kurşun kalem ucu bittikçe kalemtıraş ile açılarak kullanılır. Kurşun kalemlerin sertlik derecesi üzerine konulan harflere göre belirlenir. Değerleri arttıkça ne kadar koyu renk ya da açık renk yazdıkları belirlenir.

Baskılı Mekanik Kurşun Kalemler

Halk ağzında çıtçıtlı ya da uçlu kalem olarak bilinir. Birbirinden farklı uç seçeneklerine sahiptir. Uç özellikleri kalın, orta ve ince olarak sınıflandırılır. Dış kaplamaları çeşitli model ve figürlerde olabilir. Mekanik kurşun kalemlerin dış kaplamasına istenilen baskı uygulaması yapılabilir.

Tükenmez Kalem

Adı gibi tükenmez olmayan içerisinde bulunan mürekkep ile çalışan kalemlerdir. Kullanım açısından en çok kullanılan kalem çeşididir. Özellikle siyah, mavi ve kırmızı renkli tükenmez kalemler çok fazla kullanılırken günümüzde artık hemen hemen her rengi bulunmaktadır. Tükenmez kalem kullanılarak yapılan çizim ve yazılar kalıcıdır. Silinme özelliği yoktur. Tükenmez kalem baskılı ürünler özellikle promosyon ürünler içerisinde en çok tercih edilen çeşitlerden biridir.

Baskılı Dolma Kalem

Halk ağzında müdür kalemi olarak geçer. Karşı tarafın ifadesinin etkinliği açısından önemli bir yer teşkil eder. Yüksek statüde bulunan kişilerin en çok tercih ettiği kalem çeşididir. Özel yazışmalar için kullanılan dolma kalem zaman içerisinde geliştirilerek dolma mürekkep yerine kartuş takılarak modernleştirilmiştir. Genelde dolma kalemler üzerine kullanıcısının isim baskısı yapılır.

Baskılı Jel Kalem

Roller kalemler dolma kalem ve tükenmez kalemin ortak özelliklerini içerir. Kartuş içerisinde özel jel mürekkebi vardır. Kullanımı kolay olan jel kalemler maliyetinin düşük olması açısından iş yerlerinde ve kurumsal firmalarda daha çok kullanılır. Çok geniş bir renk seçeneği mevcuttur. Jel kalemlerde üzerine firma logo baskıları yapılarak çok tercih edilen bir kalem özelliğindedir.

Baskılı Fosforlu Kalem

Odaklanma sorunu olanlar için okunan ya da yazılan ve okunan metinlerin akılda kalmasını sağlamak amacı ile üzerinin çizilmesi için kullanılan kalemlerdir. Fosforlu kalemlerde genelde baskı çok talep edilmez. Ama talep edildiği takdirde her türlü baskı uygulaması yapılır. Farklı renk seçenekleri mevcuttur.

Baskılı Yazı Tahtası Kalemleri

Özellikle kurumsal okul ve firmalarda tercih edilen yazı tahtasına yazmak için kullanılan kalemlere firma logo baskıları yapılır. Özel uçlara sahip olan bu kalemler en zor yüzeylere yazılmasını sağlar. Akıllı tahtaların çıkması ile birlikte talep azalsa da yine de kullanımı tercih edilen kalemlerdendir. Siyah, kırmızı, mavi ve yeşil renkleri çok tercih edilmektedir.

Baskılı Kalemleri Kimler Tercih Eder?

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımıza bilgisayar ve akıllı telefonların girmesi ile kalemler çok fazla kullanılmıyor gibi görünse de hayatımızın her alnında ihtiyaç olan bir üründür. Özellikle firmalar tanıtımlarını yapmak için reklam amaçlı promosyon baskılı kalemler yaptırmaktadırlar. Bu kalemler üzerinde firma logosu, adres ve telefon bilgileri yer alır. İlaç firmaları, kurumsal şirketler, bankalar, restoranlar, oteller, turizm firmaları, okullar gibi kuruluşlar promosyon olarak baskılı kalem yaptırıp dağıtırlar. Reklam aracı olarak hem ekonomik hem de ulaşılabilirlik alanı çok fazladır. Kurşun kalem, metal tükenmez kalem ve plastik tükenmez kalemler en çok tercih edilen cinsleridir.

Kalem Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Reklam amaçlı olduğunu düşündüğümüzde kalem üzerine yapılan baskıların seçimlerinde dikkatli olmak gerektiği bilinmektedir. Karşılığında belirli bir ücret ödeyerek yapılan baskılı kalemlerde kullanılan teknik önemlidir. Sürekli el ile temas ettiğini düşünürsek baskının çabuk çıkmaması için çok dikkatli yapılmış ve doğru teknik seçilmiş olması önemlidir. İstenilen tasarım kalem üzerindeki alana göre uygulanabilmektedir. Baskı için yapılan uygulama pozlama tekniği ile tasarımın sıcak pres yardımı ile kalem üzerine aktarılması şeklinde kullanılan tekniktir. Diğer bir şekli manuel olarak parkura tek tek yerleştirilerek yapılan baskı tekniğidir. En son ve en çok kullanılan ise uv baskı denilen seri üretimde kullanılan özel makinelerde yapılan baskılardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba
(0533) 733 61 72