Çakmak Baskısı

Çakmak Baskısı

Tarihe baktığımızda çakmak, barutlu ateşlemede kullanılan çakmaktaşına çarparak kıvılcım çıkaran ve ateş çıkaran çelik alete verilen isimdir. Medeniyetin ilerlemesine vesile olan bir yüzyıla ismini veren ateşin icadı ile çakmakta hayatımıza girmiştir. Bilinen ilk çakmak son derece basit bir mekanizma ile ünlü Alman kimyager Johann Dobereneir tarafından geliştirilmiştir. İlk üretilen çakmak üzerinden alev çıkaran basit bir yakıt teknesidir. Geliştirme aşamasında alev çıkarmak için yakıt olarak hidrojen gazı kullanılmaktaydı. Fakat bu etrafa koku yaydığı için sıkıntı veriyordu. Özellikle mutfaklarda çok kullanılan bir alet olmayı başarmıştı. 19.yüzyıl sonlarında çok ciddi satış rakamlarına ulaşmış ve neredeyse her evde her mekânda çakmak kullanılmaya başlanmıştı.

Çakmak Özellikleri

İlk buluştan sonra modernelize edilmiş çakmak Avusturyalı kimyager Carl Auer Von Welsbach tarafından icat edilmiştir. Bu yeni buluş ile demir ve seryum alaşımının karışması ile kıvılcım üretilmesi sağlanmıştır. Hidrojen gazı yerine bütan gazı kullanılmıştır. Bütan küçük bir basınç ile kolayca sıvı hale dönebilen bir gazdır. Ayrıca alev ayarınında yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Bütan en ufak bir kıvılcımla ateş çıkarma özelliğine sahiptir. Çakmakların genel yapısında bir tank ve metalik bir çark bulunmaktadır. Çark el ile döndürülerek ferroseriumu sürtünerek serbest kalan bütan buharlaşır ve kıvılcım oluşur. Birçok çeşidi olan çakmak mekanizmaları birbirinden farklılıklar göstermektedir. Benzinle çalışan çakmak çeşitleri de bulunmaktadır. Günümüzde bütan gazı ile çalışan çakmaklar daha çok tercih edilip kullanılmaktadır.

Çakmak Modelleri

Mutfakta, işyerinde, çantamızda hayatımızın her alanında çakmak kullanımı çok yaygındır. Oluşan kıvılcımın çıkardığı ateş yaşantımızda bir döneme de ismini vermiştir. Basit bir alet gibi gözükse de işlevi çoktur. Zamanla teknolojik gelişmelerle çakmak modelleri çeşitlendirilmiş ve modernize hale getirilmiştir. Tek alevli pürmüz çakmak, clipper çakmak, zippo çakmak, ızgaralı çakmak, benzinli çakmak gibi benzersiz tasarımlara sahiptir. Çakmalar kendi tasarımları dışında baskılı olarak da yapılabilmektedir. Son zamanlarda özellikle hediyelik çakmaklar üzerine isim baskısı çok rağbet görmektedir. Çiçek desenleri, geometrik şekiller, figürler gibi her türlü şekilde çakmak baskısı yapılabilmektedir.

Çakmak Baskıları Nasıl Yapılır?

Promosyon ürün sektöründe en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesi çakmaktır. Metal şıklığı ve her türlü tasarım üzerine firma logoları basılarak tüketicilere promosyon olarak dağıtılır. Çakmaklar gaz doldurulabilir ya da kullan at modelleri şeklinde olabilir. Çakmak üzerinde transfer baskı sistemi kullanılır. Çakmağın boyutu, şekli ve görseline göre üzerine istenilen her türlü baskı yapılır. Sigara, puro ve pipo çakmak çeşitleri baskı çakmaklarda en çok kullanılan ürünlerdir. Markalarına göre birçok çakmak çeşidi üzerine baskı işlemi özel baskı makineleri sayesinde yapılır. Online alışverişi sitelerinde bu çeşit baskılı ürünleri satın almak çok kolaydır.

Baskılı Izgaralı Çakmak Çeşitleri

Promosyon olarak baskılı ızgaralı çakmak çeşidi tercih ettiğinizde jet alevli modeller içerisinden doldurulabilir özellikleri olan benzinli ya da gazlı çakmak çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Çakmağın boyut ve şekline göre üzerine istenilen grafik tasarım baskısı yapılabilir.

Baskılı Modelli Çakmak Çeşitleri

Deri kaplama, özel metalik kaplama, dünyaca ünlü markaların çakmakları, zippo çakmak çeşitleri özellikle özel günlerde kişiye özel hediye seçenekleri arasında çok tercih edilmektedir. Bu çakmaklar üzerinde kişi isimleri ve özlü sözler yazılabilmektedir.

Baskılı Tasarım Çakmak Çeşitleri

Tasarım çakmaklar hediyelik olarak düşünüldüğünde tamamen kişinin kendi tercihleri doğrultusunda hazırlanan çakmaklardır. İşlevleri aynı olsa da tasarımlar kişiye özel yapılabilmektedir. Kadınlar için ruj şeklinde tasarımlar, erkekler için futbol topu şeklinde olan tasarımlar dikkat çekici ve enteresan modellerdir. Zirkon taşlarla bezenmiş, inci detaylı ergonomik tasarımlı modeller özellikle bayanlar tarafından çok tercih edilmektedir.

Baskılı Markalı Çakmak Çeşitleri

Vertigo, Dublin, Curve, Mustang, Churchill, Cohiba, Honest, Clipper, Jobon, Promise, Zippo gibi dünyaca ünlü markaların çakmakları ülkemizde de çok fazla tercih edilmektedir. Binlerce farklı modelleri bulunan çakmaklar yüzlerce farklı tasarımla satışa sunulmaktadır.  Oynar başlıklı, rüzgârdan etkilenmeyecek şekilde alev sönmeyen çakmaklar marka düşkünlerinin tercihleri arasındadır. Tobaccocularda markalı çakmak çeşitlerini bulmak mümkündür. Bu tip çakmaklara en çok isim baskısı yapılır. Orijinalliğinin bozulmaması için farklı model baskı çeşitlerine pek girilmez.

Hediyelik Çakmak Baskıları

Her keseye göre ekonomik fiyatlarda çakmak çeşitleri bulunmaktadır. Baskılı çakmaklar genelde hediyelik ve promosyon amaçlı dağıtımı yapılacak çakmaklardır. Kurumsal firmalar logo ve iletişim bilgileri içeren çakmaklara baskı yaptırarak dağıtırlar. Sevgiliye, anneye, babaya, kardeşe, arkadaşa ise özellikle isim baskılı çakmak baskıları çok fazla talep görmektedir. Silah şeklinde özel tasarım çakmaklarda dikkat çekmektedir. Hediyelik ürünler arasında cüzdan, tesbih ve çakmaklar set halinde çok fazla talep edilir. Hepsinin üzerine de baskı uygulaması yapılabilir. Ayrıca yıllar öncesinde günümüz teknolojisine ayak uydurmadan önce kullanılan çakmaklarda antikacıların raflarında yerini almış ve antika severler için satışı yapılmaktadır. Antika çakmaklarda da daha önceden baskı ya da el sanatı ile yazı ile baskı yapılmış modeller bulunmaktadır.

Çakmak Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Çakmaklar üzerine özellikle fabrikasyon tabir edilen promosyon çoklu ürünlerde tampon baskı uygulaması yapılır. Böylelikle baskı standarttı yakalanmış olur. Son çıkan teknolojik donanımlar göz önünde bulundurulduğunda uv dijital baskı makineleri ile de çakmak baskıları yapılmaktadır. Çakmaklar üzerine fotoğraf baskı kaplaması da yapılmaktadır. Lazer baskı kullanılan çakmaklarda metal yüzeylerde özellikle kazınarak ışığın odak noktasında kırılarak modellemenin uygulandığı baskılardır. Lazer baskı kesinlikle çıkmaz. Sadece renkli olarak baskı alma imkânı yoktur. Adeti çok fazla olan promosyon çakmak baskılarında kullanılan bir baskı çeşididir. Uv baskı ise dört renge kadar uygulama yapabilme imkânı sağlar. Daha çok plastik kaplamalı çakmaklarda kullanılan bir baskı yöntemidir. Tek renk logolu kurumsal firma baskıları içinde tampon baskı kullanılır. Çok adetli ürün baskılarında sektörde genelde serigrafi baskı çeşidi kullanılır. Yine plastik malzeme üzerine basımı yapılır. Kalıp oluşturularak yapıldığı için 1000 adetten yukarı yapılacak çakmak baskılarında maliyeti düşürmek açısından tercih edilir.

Çakmak Baskı İşlemini Kim Yapar?

Sektörel anlamda çakmak baskılarını artık internet üzerinden de sipariş vererek aynı gün kargo yaptırma imkânı bulunmaktadır. Özellikle bireysel müşteriler tarafından hediye ürün olarak verilecek baskılı çakmaklarda site üzerinden model seçilip yapılacak tasarım ve yazılacak yazı ile ilgili bilgiler girilerek aynı gün hediye olarak ulaştırılır. Maliyetleri yapılacak adete göre belirlenecek olan çakmaklarla ilgili olarak sınırsız seçenek vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba
(0533) 733 61 72