Tampon baskı makinesi reklam amaçlı olsun veya markalama amaçlı olsun hemen hemen bütün sektörlerde kullanım alanı bulabilen satışını yaptığımız bir makinedir. İmalatını yaptığınız bir ürün üzerinde eğer baskı yaptırma ihtiyacınız varsa burada tampon baskı makinesini düşünebilirsiniz. Mesela bir saç kurutma makinesi üzerindeki yazılar semboller veya sizin logonuz, bunların hepsini tampon baskı makinesi ile basmanız gerekmektedir. Tampon baskı makinesi ile baskı yapamayacağınız hemen hemen hiç bir malzeme yok gibidir. Plastik, ahşap, veya metal, cam gibi her türlü malzeme üzerine tampon baskı makinesi ile baskı yapmak mümkündür. Burada dikkat etmemiz gereken baskı yapacağımız yüzeylere uygun mürekkep kullanmak olacaktır.

Tampon baskı nasıl yapılır; iş sırası nasıldır biraz da bunlardan bahsedelim. Mesela plastik bir parça ürettiniz, sıcaklık gösterge düğmesi gibi. Bunun üzerinde sıcaklığı belirten 0 dan 350 dereceye kadar rakamlar var. Bu parçanın ilk önce bilgisayarda rakamlar nereye basılması gerekiyorsa bir tasarımı yapılır. Tampon baskı makinesi bu parçayı nasıl basacaktır, yani parça makineye hangi yönde konulacaksa ona göre bilgisayarda tasarım yapılır. Tasarım bittikten sonra bu iş tampon baskı makinesi ile basılacağı için bir tampon baskı klişesi yapılması gerekiyor.

Klişe yapımına kısaca değinecek olursak; baskısını yapacağımız işin filmi ile tampon baskı makinesi için klişeyi (emisyon kısımları birbirine denk gelecek şekilde) birlikte pozlandırma cihazında (ultraviyole ışık ile) belli bir süre ışık veriyoruz. Daha sonra klişeyi su ile yıkıyoruz, bu sayede baskısı yapılacak yerler açılmış oluyor. Bu esnada tampon baskı makinesi klişesinin çizilmemesine dikkat etmemiz gerekiyor. Çelik klişe daha sonra demir 3 klorür veya asit ile baskı olacak yerler çukur hale getirilmek için indirme yapılıyor. Asit kullanacaksanız mutlaka eldiven kullanmanız gerekmektedir. Tampon baskı klişesi, baskı olacak yerler çukurda olacak şekilde hazırlandıktan sonra klişe makinede belirtilen yerlere bağlanır.

Hangi renk basmak istiyorsak o renkteki tampon baskı mürekkebini makinedeki yerine koyarız, bu iş için uygun tampon seçer ve bunuda makinedeki yerine bağlarız. daha sonra tampon baskı makinesi çalıştırılır ve ilk baskılar yapıldıktan sonra iş kontrol edilir ve gerekli ince ayarlar yapıldıktan sonra seri baskıya geçilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba
(0533) 733 61 72
Powered by