Tampon baskı ile tekstil etiketleme

Tampon baskı ile tekstil etiketleme birçok farklı gerekçe ile yapılabilmektedir. Bilhassa iç giyimde kullanımı oldukça yaygın olan işlemlerde çeşitli metinlerin bulundurulması ve saklanması sağlanmaktadır. t-shirt, çorap, gömlek, mayo, penye gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Tampon baskı işlemi sayesinde üretici bilgilerinin yanında ürün kullanımına dair gerekli bilgilerin yer aldığı yıkama talimatları basılmaktadır. Üretici için oldukça kolay bir işlem olmakla birlikte etiketleme işleminde baskının kullanılmasıyla kişiye rahatsızlık verici durumlarda ortadan kalkmaktadır. Bazı durumlarda ürünlerde yer alan etiketlerin kaşındırması gibi birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Ancak tampon baskı ile doğrudan ürün üzerine metinler basılmaktadır. Aynı zamanda önemli olan bilgilerinin silinmesi ya da yırtılması da söz konusu olmamaktadır. Ürün sahibinin çok daha uzun süreli reklam imkânı bulması da mümkün hale gelmektedir. Bundan dolayı tercih oranı bir hayli fazladır.

Bu işlemlerin yapılmasında ise belli hususların önemi bulunmaktadır. Öncelikle tampon baskı ile yapılan etiketlemelerde iplik cinsine dikkat edilmektedir. İplik cinsine uygun mürekkep seçilmektedir. Mürekkep içinde yer alan sertleştiricinin oranı da belirlenmektedir. Yıkama talimatının basılması ile etiketin ürün üzerinde kalıcı bir şekilde kalabilmesi amaçlanmaktadır. Bundan dolayı kaliteli bir işleyişin yapılması gereklidir. Çok daha titiz bir şekilde gerçekleştirilen işlemlerin tamamlanmasıyla tampon baskı ile tekstil etiketleme işlemi çok daha uzun yıllar kalıcı olmaktadır. Çeşitli tekstil ürünlerinde kullanımı bulunan işlemin üretici kadar müşteriye de önemli oranda faydası bulunmaktadır. Herhangi bir rahatsızlık verici yapının olmamasından dolayı ürünün kullanımı sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca koparma, yırtılma, çözülme ya da baskının bulaşması imkân dahilinde değildir.

Devamlı ürün üzerinde kalması da önemli bilgilerin zarar görmemesini sağlamaktadır. Mürekkep kalitesinden dolayı da bilgilerin silinmesi ya da zaman içinde yok olması çok düşük bir ihtimal dahilindedir. Tampon baskı ile tekstil etiketleme işlemlerinin yaygın olarak yapılmasında maliyet durumları da önemli etkiye sahiptir. Çok daha pratik olmasından dolayı hız anlamında tasarruf sunan işlemlerde maddi kayıplarda makul seviyelerdedir. Bundan dolayı birçok firma tarafından etiketleme işlemlerinde tampon baskı tercih edilmektedir. Aynı zamanda işleyiş bakımından hiçbir zararı da bulunmamaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir