Renk Kartelası

Renk kartelası günümüz birçok çeşit sunmaktadır. Sentetik premium renk kartelaları, Wood stain renk kartelaları, Sprey boya kartelaları, dış cephe stok kartelaları, dış cepheye özel kartelalar, İç cephe ve iç cephe stok kartelaları, şeklinde çeşitlenmektedir. İç cephe renk kartelası çeşitleri, dış cepheye oranla, geniş bir çeşitliliğe sahiptir. İç cephe renk kartelalarında, april, Agua, banana, canvas, bonsaı, carmen, carnaval, daısy, denım, flora, jasmine, latte, forest, salsa, romantic, pink, nectar ve minst gibi Türkçe olmayan kelimelerle, tonlara değişik isimler verilmiştir. Bu tonlar, kendi aralarında numaralandırılmaktadır. Bu numaralar, açıklık veya koyuluk belirten numaralardır.

Dış cephe boya çeşitleri, iç cephe renklerine göre ton bakımından daha az bir çeşitliliğe sahiptir. Aıda, almond, astona, bamboo, bella, bıstro, bronze, cacao, camel, canyon, capri, cosmos, dıva, eden, flamingo ve garden gibi isimlerle isimlendirilen renklerde, ton çeşidi bir kaç tanedir. Sprey boya kartelaları da, belli isimlerle ve bu isimler çerçevesinde oluşturulan tonlarla belirtilmiştir. Metalik renk çeşitleri, sprey renk kartelası çeşitlerinde bulunan tonlardandır. Renk kartelası kataloglarının en önemli özelliklerinden biri de, renklerin markalara göre orijinal olmasıdır. Yani, bir markanın yeşil rengini kullandıysanız, boya bittiği zaman, renk kartelasındaki isme göre aynı rengi almalısınız. Başka bir markanın renk kartelasındaki yeşil tonları, uyuşmaz. Renk kataloglarında renklerin her bir tonuna ayrı ayrı isim verilmesinin nedeni, boya yetersiz geldiği zaman, katalogdan boyanızın ismi bulmanızı sağlar. Böylece boya işlemini tamamlarsınız.

Yabancı İsimlerle oluşturulan katalogların yanı sıra, romantik, hercai, asil lila, şirin pembe, buz gümüşü, gölgem, tomurcuk ve sınav sarısı gibi Türkçe isimlerde kullanılmaktadır. Renklerin çağrıştırdığı duygulara paralel olarak bu isimler tercih edilmiştir. Renk kartelası, renk tasarım işlemlerinde, koyudan açığa doğru sıralama yapılmaktadır. Ton farkı çok az olmasına karşılık, bilgisayar ortamında, katalogdaki renkler, kolay bir şekilde üretilmektedir. Karteladaki renkle, orijinal boyanın kendi rengi, bir birini tamamlamalıdır. Renk kartelası basım işlemlerinde, orijinal renkleri yansıtmak, önemli bir konudur. Dış cephe renk kartelası, renk kartelası iç cephe, dış cephe stok kartelaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir