İç Boya Renk Kataloğu

İç boya renk kataloğu bir renk kartelasında bulunması beklenen tüm renklere hâkim bir katalogdur. Ancak bu katalogda renklerin geçişleri çok iyi planlanmalıdır ki uygulayıcı seçim yaparken doğru karar verebilsin. Öncelikli olarak boyaların kimyasal özellikleri göz önünde tutularak sınıflandırılmalı, ardından da her grup için ayrı renk kartelası çıkarılmalıdır. Çünkü kimyasal özellikleri farklı olan boyaların renkleri dışarı vurmaları sonucu elde edilen görüntüde de farklar oluşabilir.

İç cephe boyaları plastik boya, su bazlı silinebilir boya ve yarı mat sentetik boya yani yağlı boya olmak üzere üç grupta incelenebilir. Plastik boyalar genellikle silikonlu oldukları için uzun ömürlüdürler, ancak silinmeleri mümkün değildir. Bu yüzden de pek tercih edilmezler. Su bazlı boyalar silinmesi kolay olanlardır. Özellikle de yarı mat ve ipek mat olanlar tercih edilebilir. İçlerinde silikon ya da akrilik bulunur. Dolayısıyla yine uzun ömürlüdürler. Yağlı boyalar ise en kolay temizlenen ancak en az kullanılan boya türleridir. Çünkü sentetiktirler, duvara nefes aldırmazlar. Tüm bunlar göz önüne alınarak hazırlanan iç boya renk kataloğu müşterinin bilinçli tercihlerde bulunmasını sağlayacağı için de tatminkâr sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.

İç cephe boyalarında en sık tercih edilen renkler ise kum beji, kese kâğıdı rengi gibi toprak tonlarıdır. Bu tür renkler mobilyalar ile genellikle kolay kombinlendiği için tercih edilmektedir. Ayrıca metrekaresi düşük mekânları daha aydınlık ve ferah gösterdiği de bir gerçektir. Bu yüzden iç boya renk kataloğu ön sıralarında bu tür renklerin her tonuna rastlamak mümkündür. Böylelikle müşterilerin beğeni aralıkları geniş tutulur ve daha pozitif sonuçlar elde edilmesi sağlanır. Ancak yine de doğanın tüm renkleri de bu katalogdaki yerlerini almaktadır ki her beğeniye hitap edebilen bir ürün yelpazesi ortaya çıksın. Örneğin kırmızı, sarı, mavi gibi ana renklerin yanı sıra mor, yeşil ve turuncu gibi ara renklerden elde edilen çok farklı tonlarda boyalar da ilgi çekebilmektedir. Üstelik bu renklere verilen isimler de genellikle bir meyve ya da çiçekten esinlenerek ortaya çıktıkları için daha da ilgi çekici olabilmektedirler. Kartelalarda gösterilen renkleri elde etmek için eskiden geleneksel yöntemler kullanılırken, günümüzde artık bunun için pratik makineler mevcuttur. Ana renkler ve karışım oranları önceden makineye girilir ve bu renkler havuzda birleştirilir. Makine tarafından homojen şekilde karıştırıldıktan sonra da beğenilen renk elde edilmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir