Dış Cephe Renk Kartelası

Dış cephe renk kartelası iç ve dış cephe boya seçiminde yol gösterici bir ayrıntıdır. İç cephe ve dış cephe boyaları birbirinden farklıdır. Dış cephe için tercih edilecek renklerin dayanıklı olması son derece önemlidir. Herhangi bir hava koşulundan etkilenmeyeceği gibi nem ve sıcaklığa karşı da dayanıklı olmak zorundadır. Uzun ömürlü dış cephe boyası için bu sektörde ismi duyulmuş ve kaliteli olduğu kabul edilmiş markalar tercih edilmelidir. Yağışın çok olduğu şehirlerde bile boya tercihi farklıdır. Yağış alan yerlerde silikonlu dış cephe boyaları tercih edilmelidir. Bunun dışında sıcak olan şehirlerde de daha açık renkler kullanılmalıdır. Bu tercihlerde genellikle uzman bir firmadan destek alınmalıdır.

Dış cephe için tercih edilecek renklerin bir hayli az olması dayanıklı olmasından kaynaklıdır. Dış cephe renk kartelâsı kısıtlı renkler ile dolu bir kartelâdır. Bazı firmaların istenilen renklere göre de dayanıklılığı arttırdığı renkler de vardır. Fakat yoğunluk olarak koyu ya da tam açık renkler vardır. İç cepheye göre daha kısıtlı olması güzel olmayacağı anlamına gelmez. Bu renkler de yine aynı şekilde göze hitap eden ve doygunluk hissi veren renklerdir. Seçiminiz sonrası asla pişmanlık hissi yaşamayacağınız renkler bu kartelâda mevcuttur. Evinizin dış cephesinin boya tercihi tamamen kişinin kendisinin karar vereceği bir durumdur. Genellikle müstakil ya da villa tipi evlerde bu tercihlerinizi daha rahat belirleyebilirsiniz.

Alışılagelmiş tek renk alışkanlığına yeni kartelâda yer verilen renk uyumları ile son verebilirsiniz. Çift rengin uyumunu evinizin dış cephesinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Dış cephe renk kartelâsı fikir vermenize yardımcı olur. Birbiri ile uyumlu renkler ya da sade renklerin uyumunu örneklerde daha rahat görebilirsiniz. Karar vermeniz sürecinde size zaman kazandırır. Şehrin kalabalığına aldırmadan estetik ve şık görüntüye sahip bir ev istiyorsanız mutlaka kartelâları baştan aşağıya incelemelisiniz. Modern yaşantınıza ayak uyduracak ve mükemmel görünecek renkleri seçmeniz için işinde uzman bir firmadan mutlaka fikirler almalısınız. Daha önceden yapılmış örneklere de bakmanız ne kadar doğru karar vereceğinizi etkileyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir