Cam Üzerine Serigrafi Baskı

Cam üzerine serigrafi baskı artık günümüz teknoloji araçları ile daha kolay ve hızlı şekilde yapılmaktadır. Serigrafi baskı başta cam olmak üzere; tahta, deri, plastik, bardak, tabak ve aklınıza hangi yüzey gelirse uygulama yapılarak insanları şaşırtamaya devam ediyor. Geçmişi çok eskilere dayanan bu sanat dalında cam üzerine yapılan baskılar bir hayli dikkat çekmektedir. Cam yüzeye serigrafi aşamaları ise şu şekilde işlemektedir; metal ve suya dayanıklı olan ahşap çerçeve gerilip basılacak desene göre ipeğin foto emülsiyon işlemi ile kaplanır. İpek 40 derece sıcaklıkla kurutulduktan sonra grafik filmi ile pozlandırma işlemi yapılarak tazyikli su yardımı ile boşaltılarak hassas bir şablon oluşturulur.

Bir sonraki aşama ise serigrafi kalıbının içerisine önceden hazırlanmış serigrafi boyası dökülerek bir ragle (boya sıyırmak için kullanılan araç) çekeceği üzerinde takılı olan keskin köşeli ragle lastiği ile serigrafi kalıbına paralel basınç uygulanarak yani sıyırarak, ileri geri sürülme hareketiyle serigrafi baskı gerçekleşmiş olur. Her yüzeye bu teknik uygulanarak baskı gerçekleşmiş olur. cam üzerine her baskı tekniği olmadığı için serigrafi yöntemi kullanılarak baskı gerçekleştirilir. Cam üzerine serigrafi baskı tekniği ile her türlü cam boyutuna ve şekline kolaylıkla kalıcı ve kaliteli baskılar yapılabilir. Serigrafi baskı tekniği endüstrinin vazgeçilemez ve sıklıkla kullanılan olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Cam Üzerine Serigrafi Baskı

İstenilen cama istenilen grafik şablonuyla Cam üzerine serigrafi baskı yaptırabilirsiniz. Son dönemlerde hediyelik cam kupalarda kullanılan serigrafi baskı sayesinde sevdiklerinizle fotoğraflarınızı bardağa baskı yaptırabilirsiniz. cam malzemeli her eşyanıza serigrafi yöntemi kullanan firmalar aracılığıyla baskınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İster tabak isterseniz cam masa içinde bu teknikten yararlanmak mümkündür. Kullanılan boya içerikleri insan sağlığına zararsız içeriktedir. Ayrıca cam üzerine yapılan serigrafiler suya ve sıcaklığa dayanıklı olarak gerçekleştirildiği için her türlü mekânda kolaylıkla kullanılabilir. Serigrafi baskı tekniği için lazım olan diğer araç ve gereçler sırasıyla ragle, boya, baskı ve sudur. Ragle için kullanılan malzeme büyü önem taşır. Çünkü baskılar ragle yardımıyla cam üzerine kopyalanabilir. Ayrıca üzerinde sımsıkı gerilmiş minicik gözenekli ipek sayesinde baskıda ipeğin dokuması ne kadar fazlaysa o kadar kaliteli olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir