Ahşap Malzemelere Serigrafi

Ahşap malzemelere serigrafi ve serigrafi hakkında merak ettiğiniz ne varsa bu yazımda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. serigrafi bilindiği gibi ipek baskı anlamına gelmektedir. Şablonlar ipek ragle üzerine gerdirilir ve 40 derece de bekletilir. Daha sonra sıyırma yöntemi ile istenilen yüzeye baskısı gerçekleştirilir. Ahşap üzerine yapılan serigrafi baskılar yıllarca ilk günkü gibi canlılığını taşır. Asla solma silinme gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Genelde ahşap serigrafi baskı yöntemini promosyon ürün satıcıları talep eder. Hediyelik ahşapların üzerine firma bilgileri ve kendi markalarına ait logoları serigrafi baskı yöntemi ile bastırılması istenir. Promosyon hediyelik ürünlerde reklam bilgilerinizi bastırmak için en uygun ve en kalıcı bir uygulamadır.

Genellikle ahşap kutulara uygulanan Ahşap malzemelere serigrafi ile istenilen bilgi ve reklam logosu çok rahatlıkla basılabilirler. Her türlü ahşap ürünlere, tercihe göre renkli ve tek renk serigrafi baskı uygulanabilir. Ayrıca evdeki ahşap ürünlerinize de serigrafi baskı uygulatarak yeni bir görünüme sahip olmasına neden olabilirsiniz. Bu sayede hem eski ve kullanmadığınız bir eşyanız değerlenmiş olur hem de yıllardır kullanılan bu baskı türünü denemiş olursunuz. bu teknik sayesinde eşyanız yenilenerek yıllarca solma gibi bir durumla karşılaşmadan sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. örneğin eskimiş ve görüntüsünden sıkıldığınız ahşap saatinizin üzerine istediğiniz fotoğraf ve renkte serigrafi baskı uygulatabilirsiniz.

Birazda serigrafi ve Ahşap malzemelere serigrafi hakkında geçmişe gitmek gerekirse; Serigrafi baskının endüstrileşmesinde ilk bulguları 17.’nci yüzyılda görülmektedir. Öncü çalışmalar İngiltere’de, Amerika ‘da ve son olarak da Avrupa’da görülür. İlk serigrafi baskı şablon patenti İngiltere’de yaşayan Samuel Simon’a aittir. Serigrafi makine patentinin ise Amerikalı Johl Pılsworth tarafından 1907 yılında patenti alınmıştır. Serigrafi baskı ile ilgili ilk bilimsel eser Antony Welonis tarafından 1930’larda yazılmıştır..”WPA (Works Progress Administration) İş Geliştirme Dairesinin baskı işlerine ve tasarımlarına gösterdiği ilgi, baskıya ve baskı atölyelerine olan yönelimi artırarak serigrafinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Bu sayede zamanla ve teknolojinin hayatımıza getirdiği yeniliklerle serigrafi baskı tekniği daha kolay gerçekleştirilerek daha çok reklamcılık alanında kullanılmaya başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir