Yuvarlak Serigrafi Baskı

Yuvarlak serigrafi baskı, şekil itibariyle yuvarlak ürünlerin üzerine uygulanabilen serigrafi baskı çeşidine verilen addır. Aynı zamanda plastik metal, ahşap, plastik, cam gibi yüzeylere uygulanabilen yuvarlak serigrafi baskı daha çok bardak gibi yuvarlak malzemeler üzerine uygulamada kullanılır. Yuvarlak serigrafi baskı her tür malzemeyle çalışan üreticinin, kullanabileceği bir baskı yöntemidir. Baskı ürünün üzerine reklam ya da süs amaçlı kullanılabilir. Bunun yanı sıra herhangi bir kumaş türündeki giyim ürününe de uygulanabilir. Serigrafi baskı ajanda, saat, çakmak gibi birçok eşyanın üzerine uygulanabilirken Yuvarlak serigrafi baskı ise daha çok ilaç şişeleri, bardak, sürahi, parfüm şişesi gibi yuvarlak yapıdaki kozmetik eşya ve hediyelik eşyada kullanılabilir.  Bunların yanı sıra yuvarlak yapılı ve kullanım alanı çok olan kupalarda yuvarlak serigrafi kullanımı oldukça fazladır.

Bazı kurumların amblem ve logoları bu yolla yüzeye aktarılır. Yuvarlak serigrafi baskı alanında en çok kullanılanlardan biri ise parfüm şişeleridir. Yuvarlak yapıdaki parfüm şişelerinin üzerindeki ürün adı, kullanım özellikleri ve görünüm amaçlı kullanılan desenler bu yolla yansıtılır. Bunun dışında yuvarlak yapıdaki cam ürünlerde çiçek deseni gibi çeşitli süslemelerde tercih edilen baskı çeşididir. Yuvarlak baskının sağladığı avantajlarından biri de kalem gövdesi gibi küçük alanlarda da kullanılabilmesidir. Reklam amaçlı kalem üstü yazıları genellikle bu yöntemle düzeye aktarılır. Serigrafi, genel olarak uzun ömürlülük, kesin hatlar, renk gerçekliğinin yansıtılması, sınırsız renk çeşitliliği, kısıtlanmayan ebatlar açısından uzun süredir kullanılan baskı çeşitlerinden biridir.

Bu baskı tekniğinde boyaların çeşitliliği istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Kendi ürettiğiniz boyalarla da baskı yapma seçeneği sağlamaktadır. Her türlü zemine baskı yapma mümkün kılındığından kullanım alanları hızla artmakta ve vazgeçilmez baskı yöntemi haline gelmektedir. Yuvarlak serigrafi baskı da tahta, metal, cam gibi kullanımı çok olan materyaller üzerine uygulanabildiği için tercih edilme oranı yüksektir. Normal renklerin yanı sıra fosforlu renklerin kullanılması da mümkündür. Bu yüzden trafik tabelaları gibi uyarıcı alanlarda kullanımını oldukça artırmıştır. Gün geçtikçe kendini yenileyen bir teknolojik gelişime sahip olan serigrafi baskı birçok iş ve işlemde kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir